banner image

Wiele osób przy wyborze oferty wypoczynkowej na wakacje będzie zastanawiać się nad wczasami all inclusive, w których wszystko jest w cenie. Ale czy aby na pewno? Czym są wakacje all inclusive w hotelu, na co zwrócić uwagę i jak wyglądają one w Polsce?

  1. All inclusive - co to znaczy?
  2. Na co uważać przy wyborze wakacji all inclusive?
  3. Czego nie zawiera all inclusive?
  4. Rodzaje all inclusive
  5. Jak wygląda all inclusive w Polsce
  6. Podsumowanie

 

All inclusive - co to znaczy?  


Wiele osób chcąc zapewnić sobie najwyższą jakość usług w czasie pobytu na wakacjach wybiera all inclusive. Czym jest all inclusive w hotelu? Ten zwrot oznacza, że wszystko zawarte jest w cenie, zatem poza noclegami oferowane jest też pełne wyżywienie oraz inne usługi. Właśnie owe "inne usługi" są powodem, dla którego oferta all inclusive innej ofercie nie jest równa. Nie ma bowiem konkretnych zasad, które wskazywałyby, co w ramach all inclusive powinno się znaleźć. Animacje dla dzieci i dorosłych, dostęp do strefy Spa lub do basenu? Każdy obiekt może ustawić indywidualne zasady. 


Jednak jest pewne minimum, do którego należą trzy posiłki dziennie, np.  śniadania i kolacje w formie szwedzkiego stołu oraz ciepły posiłek w ramach lunchu. Do tego należy doliczyć zimne napoje dostępne przez 12 godzin lub dłużej i wodę butelkowaną w pokojach, a także alkohole. Warto wiedzieć, że wyróżniamy różne rodzaje all inclusive. Na pewne kwestie trzeba też uważać przy wyborze takiej oferty.       

 
Na co uważać przy wyborze wakacji all inclusive? 


Wiadomo, że w przypadku all inclusive nad morzem dla wielu osób bardzo ważna będzie lokalizacja tuż przy plaży, a nie jest to regułą. Gdy w ofercie zapisane jest, że budynek hotelowy położony jest w cichym i ustronnym miejscu może być tak, że z owego hotelu trudno będzie znaleźć połączenie komunikacyjne. Zatem przed wyborem wczasów all inclusive należy to sprawdzić. Sposób zweryfikowania tego jest prosty, wystarczy znaleźć adres hotelu i swoje wątpliwości rozwiać przy użyciu Google Street View.

 

Przy wyborze atrakcyjnej cenowo oferty wyjazdu all inclusive trzeba być rozważnym i sprawdzić też kwestie bezpieczeństwa. Czasami sytuacja społeczno-polityczna w danym miejscu jest znana ze względu na nagłośnienie sytuacji napięć na tle np. politycznym przez media. Jednak, gdy media nie podają komunikatów dotyczących ostrzeżeń Ministerstwa Spraw Zagranicznych dla podróżujących, trzeba to zweryfikować samodzielnie. Gdy poziom zagrożenia oceniany jest na 1 w czterostopniowej skali, śmiało można bookować hotel. Kiedy bezpieczeństwo jest ograniczone i poziom zagrożenia oceniany jest na 2, co oznacza, że jest on wyższy niż w Polsce, należy po prostu unikać niebezpiecznych miejsc i trzymać się turystycznych, wytyczonych szlaków, ale na wyjazd można się zdecydować. Jednak, gdy zagrożenie oceniane jest na 3, to trzeba poważnie zastanowić się, czy nie lepiej wybrać bezpieczniejsze miejsce, gdzie także znajdzie się hotel SPA nad morzem all inclusive. Taka ocena oznacza, że w danym kraju jest niebezpiecznie i podróże, które nie są konieczne, są odradzane. Na poziomie 4 odradzane są wszelkie podróże, zatem wtedy na 100% trzeba wybrać inną destynację, nawet jeśli oferta wypoczynku nad morzem kusi ceną.


Kwestia all inclusive bywa też dla turystów uciążliwa ze względu na wyznaczone pory posiłków. W końcu, jeśli za coś się płaci, to raczej nie chce się z tego rezygnować. Ale taka opcja utrudnia choćby całodzienne zwiedzanie. Dlatego jeśli zamierzacie zwiedzać i jeść w knajpach, to raczej nie wybierajcie opcji all inclusive, chyba że godzicie się z tym, że zapłacicie więcej (także za inne udogodnienia) ale nie będziecie korzystać z części posiłków, które macie opłacone.

Koniecznie należy sprawdzić, czy w cenie wliczone jest ubezpieczenie i jaka jest jego wysokość. Może się okazać, że jest ono zbyt niskie i wtedy warto ubezpieczyć się na czas wyjazdu we własnym zakresie czy też zapytać o ubezpieczenie rozszerzone. Należy wiedzieć, że wyjazd do Europy powinien obejmować ubezpieczenie na przynajmniej 120 tys. zł, a gdy wybieramy się poza Europę wartość ubezpieczenia powinna wynosić 250 tys. zł. W przypadku Ameryki Północnej, gdzie opieka medyczna jest droga, wysokość ubezpieczenia to przynajmniej 400 tys. zł.     

 
Czego nie zawiera all inclusive? 


All inclusive występuje w wielu wariantach, dlatego warto wiedzieć, że w cenę może nie być wliczony dostęp do Wi-Fi. Tak jest często w przypadku wakacji w Egipcie, Maroku, Tunezji i Turcji. Za dostęp trzeba dodatkowo zapłacić. 


Co ciekawe, opłata za klimatyzację także może nie być wliczona w koszty. Na pewno elementem all inclusive nie są wycieczki fakultatywne. Nie zawsze również wszystkie udogodnienia dostępne w hotelu są dostępne w ramach all inclusive. Przykładem może być strefa Wellness z saunami i basenami lub zabiegi Spa, takie jak masaże czy relaksujące kąpiele. W niektórych miejscach płatna jest także część animacji lub zajęć sportowych, np. trening na siłowni, a także parking lub pobyt zwierząt. Jak wspomnieliśmy, każdy hotel może ustalić swoje zasady all inclusive i zakres usług, które wchodzą w tę ofertę.


Rodzaje all inclusive 


Zanim wybierzecie hotel ze spa nad morzem, poznajcie rodzaje all inclusive jakie występują w hotelach. Otóż wyróżniamy:

  • all inclusive soft/light  - 3 posiłki dziennie plus nielimitowane napoje bezalkoholowe w wyznaczonych godzinach
  • all inclusive - 3 posiłki dziennie, przekąski, nielimitowane napoje bezalkoholowe oraz alkohole lokalne w wyznaczonych godzinach 
  • all inclusive plus/24 hours - 3 posiłki dziennie plus nieodpłatny dostęp do baru z napojami bezalkoholowymi lub alkoholem przez całą dobę
  • all inclusive ultra - ten pakiet zawiera to co all inclusive plus, a także możliwość spożywania importowanych trunków, czy też darmowe posiłki w restauracji, gdzie samodzielnie można wybrać danie z karty. Ten pakiet bardzo często obejmuje room service.  


Należy wiedzieć, że w ramach danego pakietu mogą być dostępne także inne udogodnienia, np. dostęp do SPA, czy kortu, ale to już trzeba zweryfikować w biurze podróży czy bezpośrednio u obsługi hotelowej, najlepiej jeszcze przed zarezerwowaniem wyjazdu.   


Jak wygląda all inclusive w Polsce?


Jeśli chodzi o all inclusive w Polsce, nasze hotele coraz częściej oferują to swoim klientom, jest to jednak trend, który dopiero się rozwija. All inclusive w Polsce kojarzy się głównie z wyjazdami do zagranicznych hoteli organizowanymi przez biura podróży, jednak rzeczywistość się zmienia i hotele w kraju nad Wisłą równie chętnie przyciągają gości tym wszystkim, co zadecydowało o tak dużej popularności tego rodzaju wakacji. 

Różnice w porównaniu z innymi hotelami w Polsce, jak i tymi za granicą, będą marginalne i uzależnione od oferty danego miejsca. Wpływ ma także pogoda - jasnym jest, że w naszym kraju nie przez cały rok możemy korzystać ze wszystkich atrakcji (np. basenów zewnętrznych - chyba, że są podgrzewane). Ale czy wiedzieliście, że w Polsce możecie wybrać nie tylko wakacje all inclusive, ale też ferie all inclusive? Zimowe pobyty tego typu także są możliwe. 

Sama oferta all inclusive nie odbiega w Polsce swoim zakresem od ofert zagranicznych, przystosowana jest jednak do naszych realiów i możliwości danego hotelu. Zakres tego typu wczasów powinien być jasno wyszczególniony, np. Na stronie internetowej obiektu. A jeśli pojawią się jakieś pytania, najlepiej zawsze omówić je z obsługą hotelu podczas rezerwacji pobytu lub przed.

Podsumowanie

Nieważne czy decydujemy się na wyjazd all inclusive w Polsce, czy za granicą, zasady takich pobytów są do siebie bardzo zbliżone.  Zakres oferty może różnić się w zależności od danego miejsca noclegowego i powinniśmy zweryfikować go najpóźniej na etapie rezerwacji, aby uniknąć niedomówień i rozczarowań, a także dodatkowych opłat. Należy bardzo dobrze sprawdzić daną lokalizację pod względem skomunikowania z miastem czy też bezpieczeństwa. Trzeba zweryfikować pakiet ubezpieczeniowy i ewentualnie wykupić ubezpieczenie rozszerzone. Hotel spa nad morzem all inclusive może oferować wiele atrakcji, ale za wycieczki trzeba zapłacić dodatkowo.