banner image

Kilka podstawowych rad, aby odpoczynek nad morzem był zdrowy i bezpieczny. Podpowiadamy jak o siebie zadbać w wodzie i na plaży!


Może się wydawać, że szeroka, piaszczysta plaża nie ma w sobie wiele niebezpieczeństw, jednak co roku ratownicy mają dużo pracy. Oparzenia słoneczne, bóle głowy, zmęczenie – to tylko jedne z dolegliwości, których możemy doświadczać po dniu na plaży. Aby temu zapobiec, przedstawiamy poradnik z kilkoma żelaznymi zasadami, aby Wasze wakacje nad morzem były pełne satysfakcji!


Pamiętaj o piciu wody 


Odpowiednie nawodnienie jest ważne, gdziekolwiek jesteśmy, ale podczas wypoczynku na słońcu kategorycznie nie można o nim zapomnieć. Wybierając się na plażę w plecaku czy torbie, powinna się znaleźć odpowiednia ilość wody – warto zaopatrzyć się też w zimne napoje, aby dodatkowo schłodzić trochę organizm. Codziennie powinno się wypijać około 2 litry wody, w upalne dni nawet o 1 litr więcej. Niektóre przekąski również mogą pomóc w nawadnianiu, np. arbuz, ogórki, pomidory czy papryka. Objawy odwodnienia to osłabienie, bóle i zawroty głowy, drżenie mięśni. 


Nie zapomnij o kremie z filtrem!


Krem z filtrem przeciwsłonecznym to kolejny must have w torbie na plażę. Warto używać kremu z filtrem SPF na co dzień, jednak przy długiej ekspozycji na słońce niestosowanie go zagraża naszemu zdrowiu. Krem nie chroni nas tylko przed zbyt mocną opalenizną, ale przede wszystkim przed szkodliwymi promieniami UV, starzeniem skóry, chorobami skóry i poważnymi poparzeniami słonecznymi. Najlepiej używać filtru nie mniejszego niż 30. Warstwę kremu należy odświeżać, co dwie godziny i po każdej kąpieli w morzu.


Czy wiesz, że chodzenie w mokrym stroju jest niezdrowe?


Gdy nosi się na sobie strój kąpielowy przez cały dzień, to może on spowodować nieprzyjemne dolegliwości. Na plażę warto zabrać strój kąpielowy lub ubranie do zmiany. Pomoże to w zapobieganiu infekcji. 


Najbezpieczniej na strzeżonej plaży 


Nawet najlepszych pływaków może coś zaskoczyć podczas kąpieli w morzu. Korzystanie ze strzeżonych plaż to najbezpieczniejsza opcja na spędzanie czasu nad wodą. Zawsze trzeba się stosować do zaleceń ratowników oraz wstrzymać się od kąpieli jeżeli wywieszona jest czerwona flaga. Aż w 20% przypadków utonięcia dotyczą osób pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Do pozostałych najczęstszych przyczyn należą wypadki podczas żeglowania i nurkowania, zmęczenie, wyczerpanie i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. 


Nigdy nie spożywaj alkoholu przed pływaniem  


Kategorycznie nigdy nie można wchodzić do wody pod wpływem alkoholu. Najwięcej wypadków zdarza się u osób, które wcześniej spożywały alkohol. Spożywając alkohol przed kąpielą,  narażamy siebie i innych. 


Nie wchodź do wody po długim opalaniu 


Nie powinno się też wchodzić do wody do wody bezpośrednio po długim opalaniu. Nasz organizm jest wtedy nagrzany, a woda w Bałtyku zimna. Najlepiej chwilę ochłonąć w cieniu, a następnie stopniowo zanurzać się w wodzie, aby nie doznać szoku termicznego lub udaru. 


Zawołaj ratownika po pomoc 


Gdy zauważymy, że ktoś w wodzie potrzebuje pomocy, natychmiast trzeba zawiadomić ratownika. Gdy znajdujemy się na plaży strzeżonej, nie podejmujmy własnych prób ratunku na własną rękę, ponieważ zagrażamy, wtedy też swojemu życiu. Wyszkoleni profesjonaliści będą lepiej wiedzieć, jak pomóc innym i zrobią to sprawniej.


Przeczytaj regulamin kąpieliska 


Przed wejściem na plażę należy zapoznać się z regulaminem. Tam znajdują się wszystkie niezbędne informacje dotyczące stanu wody – jej temperatura, przejrzystość i zdatność do kąpieli. Informacje są na bieżąco aktualizowane.  


Nie zapomnij o najmłodszych 


Podczas rodzinnych podróży najwięcej uwagi trzeba poświęcić najmłodszym. Dzieci nie mogą kąpać się same, nawet jeżeli tylko przy brzegu! Nie tylko w wodzie trzeba uważać na maluchy – plaże często są zatłoczone i łatwo się zgubić. Warto wskazać dziecku jakiś punkt orientacyjny, aby mogły w razie potrzeby się odnaleźć. Można położyć swój ręcznik obok charakterystycznego kamienia, molo, drzewa. Dobrym pomysłem jest też zabranie ze sobą balonu z helem lub chorągiewki – na pewno będą widoczne!
 
Kierując się na plażę zawsze, trzeba mieć na uwadzę bezpieczeństwo. Tych kilka wskazówek to jedne z podstawowych zasad, które pozwolą na błogi odpoczynek bez niemiłych niespodzianek. Przezorny zawsze ubezpieczony!