banner image

Kultura saunowania ma bardzo długą i różnorodną historię. Saunowanie to jedna z najstarszych form terapii, która jest jednocześnie naturalna i skuteczna. Ta forma odnowy biologicznej leczy, usuwa toksyny i regeneruje organizm. A jednak nadal wiele osób nie potrafi poprawnie i komfortowo dla siebie i innych korzystać z sauny. Być może dlatego, że kojarzy nam się z nagością, która jest tematem tabu, a tym samym powoduje, że saunowanie obrasta w mity, ale też nieprawidłowe zachowania wywołujące dyskomfort innych uczestników, a nawet szkodę dla własnego zdrowia. Dlatego specjalnie dla Was przygotowaliśmy krótki przewodnik o prawidłowym saunowaniu. 

Kto może korzystać z sauny?

Poprawne saunowanie to zespół zachowań, do których należy się stosować w trakcie korzystania z samej sauny, jak i całego kompleksu saunarium. Są to zachowania, które dotyczą wpływu na nasze zdrowie i osiągnięcie maksymalnych korzyści wynikających z kąpieli saunowych. Powstały one nie po to, aby utrudnić ludziom życie i pobyt w saunach, lecz aby dać wskazówkę, w jaki sposób należy zachowywać się w saunie, by osiągnąć maksymalne korzyści wynikające z zażywania takiej kąpieli. 
Na początek, przed wizytą w saunarium, należy upewnić się czy nie mamy żadnych przeciwskazań, które mogą okazać się niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Dlatego my zalecamy Wam konsultację z lekarzem lub w naszym przypadku, pracownikiem naszego Saunarium.

W dużym skrócie, z sauny nie powinny korzystać osoby:

  • będące w trakcie ostrych i przewlekłych chorób zakaźnych, ponieważ wilgotne środowisko saun sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusów,
  • mające gorączkę, bo wysoka temperatura sauny doprowadzi do niebezpiecznego przegrzania organizmu i utraty przytomności,
  • mające skłonność do krwawień, w czasie menstruacji, ponieważ rozgrzewanie organizmu w saunie powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a tym samym zwiększenie krwawienia,
  • cierpiące na choroby przewlekłe, jak nowotwory, czy choroby nerek, nadczynność tarczycy, nieustabilizowana cukrzyca, bo saunowanie może zbytnio obciążyć i tak już nadwyrężony chorobą organizm i zamiast pomóc, osłabi nasze ciało,
  • posiadające choroby układu krążenia, serca, żył, czy będące w grupie wysokiego ryzyka wylewów i udarów, ponieważ naprzemienne nagrzewanie, a następnie chłodzenie organizmu zamiast pomóc, może jeszcze bardziej osłabić już nadwyrężony chorobą układ krwionośny.

Nie zaleca się również saunowania kobietom w ciąży oraz dzieciom, chyba że w saunach o niskim stopniu nagrzania w bardzo krótkich seriach oraz pod opieką osoby dorosłej. Nasze saunarium jest przeznaczone wyłącznie dla osób powyżej 16 roku życia, za wyjątkiem rodzinnych godzin, w których odbywają się rodzinne seanse saunowe pod opieką saunamistrza w obniżonej temperaturze grzania. Dlaczego dzieci nie mogą wchodzić do saun? Przede wszystkim chodzi o zapewnienie im bezpieczeństwa, ponieważ dzieci przegrzewają się szybciej niż dorośli. Drugim argumentem jest wcześniej wspomniana nagość. Saunowanie jest intymnym procesem i powinno odbywać się w komfortowych warunkach. Tak jak dzieci nie powinny być świadkami nagości, podobnie użytkownicy sauny nie chcą czuć się skrępowani obecnością dzieci.

Za wyjątkiem wyżej wspomnianych przypadków, pozostali śmiało mogą korzystać z sauny. Jeśli robisz to po raz pierwszy, po prostu rób to ostrożnie i obserwuj, jak reaguje Twoje ciało, a w razie jakichkolwiek niepokojących objawów, natychmiast przerwij proces saunowania i odpocznij.

Jak przygotować się przed wejściem do sauny?

Przed pójściem do saunarium nie wolno jeść obfitych posiłków. Przed wejściem do sauny powinniśmy załatwić wszystkie potrzeby fizjologiczne, następnie dokładnie umyć całe ciało wodą i mydłem, po czym wytrzeć się do sucha. Do strefy saun wchodzimy w klapkach i przynajmniej z dwoma ręcznikami. Jeden będzie nam służył do wycierania się i okrycia nagiego ciała (może to być również szlafrok). Drugi (może być to prześcieradło) do podkładania pod ciało w saunie suchej lub kamiennej oraz na leżakach. Ręcznik podkładamy pod ciało ze względów higienicznych, aby nie pozostawiać po sobie bakterii, a także aby zapobiec poparzeniu przy kontakcie z mocno nagrzanym drewnem lub kamieniem. Jeśli nie chcemy odwijać się z ręcznika w saunie suchej, powinniśmy mieć drugi ręcznik do podłożenia pod stopy. 

Jak ubrać się do sauny?

Do sauny wchodzimy bez obuwia, zostawiamy je przed sauną w taki sposób, aby nie blokować wejścia do sauny i poruszania się po saunarium innym uczestnikom. W saunach, w których są drewniane siedziska i oparcia (albo kamienne, bez możliwości ich spłukania), każda część ciała powinna spoczywać na ręczniku. 

A co z nagością, która wzbudza tyle emocji? Podczas przebywania w saunie wskazane jest, aby odsłonić ciało, czy być nagim, ponieważ jest to zdrowe dla organizmu. Pozwala na swobodne pocenie się i zachowanie odpowiedniej termiki ciała. Natomiast wiadomo, że dla wielu z nas może być to krępujące. W takiej sytuacji nie ma przeciwwskazań, aby zasłonić części intymne, a nawet owinąć ciało ręcznikiem lub prześcieradłem, grunt aby było to naturalne włókno, które umożliwi pocenie się.

Dlaczego nie wolno korzystać z sauny w stroju kąpielowym? Ponieważ tekstylia, z jakich są one stworzone, to materiały sztuczne, mogą powodować oparzenia na ciele, a wysoka temperatura (najniższa w saunie fińskiej to 45-60 stopni Celsjusza!) spowoduje zniszczenie stroju kąpielowego. Podobnie sprawa tyczy się wszelkiej biżuterii, zegarków i innych ozdób ciała, które należy zdjąć przed wejściem do saunarium.

W łaźniach parowych należy skorzystać z węża z wodą w celu spłukania siedziska przed skorzystaniem jak i po skorzystaniu z łaźni. Nie rezerwujemy miejsc na leżakach w strefie saunarium poprzez zostawienie tam ręczników lub innych części garderoby. 

Jak zachowywać się w saunie?

Całe saunarium to miejsce wyciszenia i głębokiego relaksu. Dlatego powinniśmy zachowywać się cicho, aby nie zakłócać wypoczynku innym uczestnikom. Wyjątek mogą stanowić ceremonie saunowe, które prowadzi saunamistrz. Natomiast w pozostałych przypadkach podczas kąpieli nie powinniśmy przeszkadzać innym swoją rozmową, głośną muzyką lub korzystaniem z urządzeń elektronicznych. Dlatego nie używamy telefonów komórkowych, a już tym bardziej nie filmujemy ani nie fotografujemy innych saunujących! Nie zostawiamy otwartych drzwi do sauny wchodząc i wychodząc z niej tak aby jej nie wietrzyć. Wchodzimy cicho i spokojnie, aby nie zakłócać wypoczynku innym uczestnikom oraz w miarę szybko, aby nie wychładzać sauny. Dla własnego bezpieczeństwa nie korzystamy ze strefy saunarium, jeżeli jesteśmy pod wpływem alkoholu i nie zachowujemy się tak, aby swoją postawą budzić zażenowanie lub zgorszenie innych osób przebywających w strefie. 

Do kultury saunowania należy przestrzeganie powyższych zasad, o ile regulamin ośrodka, z którym należy obowiązkowo zapoznać się, nie reguluje tego inaczej. Regulamin saunarium, który ma każdy obiekt, jest dokumentem nadrzędnym. Przestrzegamy wszelkich zaleceń wynikających z regulaminu, ikon i piktogramów, tabliczek informacyjnych i poleceń obsługi. Polecenia obsługi są nadrzędne wobec innych uregulowań i jeśli się do nich nie stosujemy, obsługa ma prawo poprosić nas o opuszczenie saunarium dla bezpieczeństwa i komfortu innych uczestników.

Jak długo korzystać z sauny?

Mimo przyjemności, jaką daje sauna, nie powinno się z niej korzystać codziennie, ale raz lub dwa razy w tygodniu, ponieważ jest dość dużym obciążeniem dla organizmu. Proces saunowania polega nagrzewaniu, a następnie chłodzeniu ciała. 

W fazie nagrzewania przyjmujemy pozycję leżącą lub siedzącą, najlepiej w siadzie skulnym (czyli tak jakbyśmy siedzieli na ręczniku na plaży podparci rękami), na wyższej lub niższej półce w zależności jaka intensywność nam odpowiada (im wyżej, tym cieplej). Polewanie wodą kamieni powoduje wzrost temperatury. Jeżeli jednak chcemy polać kamienie wodą lub dodać olejki aromatyczne musimy najpierw zapytać pozostałych przebywających w saunie o zgodę. Zwiększanie korzyści saunowania można zwiększać poprzez szczotkowanie ciała lub uderzanie ciała gałązkami brzozy, co powoduje zwiększenie ukrwienia skóry. W łaźni parowej natomiast istotne jest, aby przed zajęciem miejsca spłukać siedzisko oraz miejsce na stopy, na siedzisku usiąść lub położyć się nago, a przed wyjściem ponownie spłukać siedzisko i miejsce na nogi. Podczas jednej sesji nie powinno się spędzić w saunie więcej niż 12-15 minut, dlatego ważne jest, aby kontrolować czas. Dla osób zaczynających przygodę z saunowaniem nawet 5 minut może być wyzwaniem. Warto pamiętać, że jeżeli korzystaliśmy z sauny w pozycji leżącej na chwilę przed wstaniem i wyjściem z sauny siadamy na ławie, aby zapobiec zawrotom głowy.

Faza chłodzenia nie powinna trwać dłużej niż 10-15 minut i nie może być robiona drastycznie, ze zbyt dużą różnicą temperatur czy oblaniem od razu całego ciała, ze względu na ryzyko zbyt dużego skoku ciśnienia krwi. Można skorzystać z basenu z zimną wodą, prysznica, wiadra bosmana czy śniegu. Najlepiej wziąć letni prysznic, a następnie zimny kierując strumień wody od stóp ku górze (w kierunku serca), a dopiero na końcu schładzać głowę i kark. Jeżeli jest dostępna tzw. beczka z zimną wodą, przed skorzystaniem z niej należy opłukać ciało. Po zakończeniu chłodzenia trzeba się dokładnie umyć wodą bez użycia mydła, a potem dokładnie osuszyć.
Łącznie podczas jednej wizyty w saunarium można zrobić 3 sesje, co daje nam w sumie nawet 1,5 godziny spędzonej na naprzemiennym nagrzewaniu i chłodzeniu organizmu. 

Odpoczynek po saunowaniu

Po wyjściu z sauny zachęcamy do odpoczynku, bo dla ciała to niezła gimnastyka. W naszym saunarium mogą to być leżanki naprzeciwko fontanny sufitowej lub w sąsiedniej sali ze ścianą solną. Odpoczynek powinien trwać przynajmniej tyle czasu, ile spędziliśmy go w saunie. W tej fazie istotne jest również uzupełnienie płynów.

Bezpośrednio po wyjściu z sauny należy dokładnie spłukać ciało ciepłą wodą, a następnie je schłodzić pod natryskiem lub korzystając z zimnego basenu, studni lodowej lub groty. Schładzanie rozpoczynamy od stóp. 

Przed opuszczeniem saunarium pamiętajmy, aby dokładnie umyć całe ciało. Pamiętajcie również, aby zabrać ze sobą wszystkie rzeczy, które przynieśliście oraz aby wyrzucić zużyte ręczniki lub prześcieradła w określone miejsce, które posiada saunarium. Strefę opuszczamy w ciszy i spokoju, tak aby osoby przebywające w strefie mogły w ciszy i spokoju dalej się relaksować.

Korzyści z saunowania

Zachęcamy do saunowania, zwłaszcza u nas, gdzie do Waszej dyspozycji czeka sauna fińska, ziołowa, aroma, łaźnia parowa oraz sauna Infrared. A jakie korzyści niesie ze sobą saunowanie? Jest ich wiele. W pierwszej kolejności wzmacniają się naczynia krwionośne oraz oczyszcza się nam układ oddechowy. To oraz drastyczne zmiany temperatur wzmacniają naszą odporność i wydolność organizmu. Zwiększa się również wydzielanie endorfin w wyniku odprężenia psychicznego, co w efekcie zmniejsza ryzyko infekcji układu oddechowego i miejsc intymnych oraz pobudza naszą przemianę materii. Najszybciej efekty saunowania widać na skórze, ponieważ już po jednej wizycie poprawia się kondycja skóry dzięki lepszemu ukrwieniu i dotlenieniu, przez co staje się gładka i oczyszczona. Co ciekawe, kąpiele w saunie usuwają nadmiar soli z organizmu, a także toksyny oraz odblokowują gruczoły łojowe, dzięki czemu podczas pocenia się, pozbywamy się również nadmiaru łoju. W efekcie hamowany jest również proces starzenia.