banner image

Blisko morza, z dala od centrum miasta i tłumu ludzi. We współczesnym, pędzącym świecie trudno się zatrzymać i wziąć oddech i znaleźć chwilę na zachwyt tym, co nas otacza. Odpoczynek slow life nad morzem jest potrzebny teraz bardziej niż kiedykolwiek. Przedstawiamy kilka sposobów na zwolnienie tempa życia i prawdziwy odpoczynek na łonie natury.


Czym jest idea Slow Life?


Slow life to dosłownie powolne życie – to filozofia polegająca na zatrzymaniu się i skupieniu na chwili obecnej. Osoby żyjące w sposób slow starają się zwolnić tempo swojego życia i uciec od codziennej gonitwy obowiązków i skupienia się na tym co naprawdę ważne. Wiele osób stara się prowadzić slow life na co dzień, ale nawet na okres wakacji może przynieść to pozytywne efekty i przede wszystkim prawdziwy odpoczynek. 

Najłatwiej rozpocząć Slow Life od “bycia tu i teraz” – skupieniu się na przeżywaniu danej chwili bez rozpraszaczy, odcięciu się od technologii i obowiązków i korzystanie z tego, co przeżywamy teraz. Bycie uważnym można rozpocząć w każdej chwili, nawet podczas jedzenia posiłków – skup się na smaku, zapachu, konsystencji potrawy.


Blisko natury 


Planując wakacje nad morzem, coraz częściej zwraca się uwagę na lokalizację miejsca noclegowego. Aby spędzić kojące chwile w stylu slow, najlepszym wyborem jest miejsce otoczone naturą. Bliskość z naturą to jedna z podstaw filozofii slow life. Zieleń i przyroda mają wiele właściwości kojących i uspokajających. Świeże powietrze zapewni spokojniejszy sen, a także poprawi zdolność koncentracji.


Dużo spacerów po plaży i wędrówek po lesie 


Zamiast spędzić kolejną godzinę przed ekranem telefonu lub komputera, warto wyjść na spacer! Wakacje to idealny czas na odcięcie się od technologii. Pozwól sobie na spotkania z innymi ludźmi, wspólne spędzenie czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Spacer wśród zieleni to też świetna okazja na spróbowanie medytacji lub jogi na świeżym powietrzu. Medytacja podczas spaceru, to uważne chodzenie – zwolnij kroku i zwracaj uwagę na swój oddech. Wraz z jednym świadomym oddechem stawiaj jeden krok, a z wydechem drugi.  


Podróżowanie bez pośpiechu, czyli dobre planowanie 


Podróżowanie sprawia niezwykle dużo przyjemności. Często jednak wczasowicze organizują bardzo dużo atrakcji w krótkim czasie, przez co braknie czasu na odpoczynek! Nie da się odpoczywać w ciągłym biegu, a więc warto na wakacje pozwolić sobie na odrobinę swobody. Slow life to odkrywanie nowych miejsc bez pośpiechu – zatrzymuj się tam, gdzie chcesz, kiedy chcesz. Doświadczaj nowych miejsc w pełni i bez pośpiechu. 


Czas na kreatywność 


Wolne dni podczas wakacji to doskonały czas na odblokowanie swojej kreatywności. Nad morzem odnaleźć można wiele pięknych krajobrazów – może w tym roku zabierz ze sobą aparat i spróbuj je uchwycić? Świetnym pomysłem jest też spróbowanie swoich sił, np. rysując lub malując. Mały rysownik można zabrać wszędzie, a nawet małą sztalugę! Zapisywanie swoich odczuć w dzienniczku to kolejny sposób na doświadczanie otaczającego świata. 


Rób to, co sprawia Ci przyjemność! 


Slow life to przede wszystkim podążanie za swoimi pragnieniami i potrzebami. Jeżeli chcesz leżeć na plaży i się opalać cały dzień, to tak zrób! Dłuższa sesja w spa? Wycieczka rowerowa? Czytanie książki na hamaku? Wyjście na obiad z rodziną? Wszystko jest dozwolone! Najważniejsze jest, żeby się nie spieszyć i robić to co sprawia nam przyjemność. Bycie uważnym to też obserwacja swoich uczuć i emocji – zwróć uwagę, co przynosi Ci radość, co smutek i podążaj za przyjemnością. 


Odpuszczanie obowiązków 


Podczas wakacji warto zrezygnować ze zbędnego stresu i pośpiechu. Wakacje służą regeneracji sił, a więc warto sobie pozwolić na skupieniu tylko na tym. Jeśli nie musisz, nie sprawdzaj maila, wyłącz telefon, odpuść nadmierne planowanie i oddaj się relaksowi i zabawie. 
 
Świat pędzi do przodu a my z nim, ale warto znaleźć chwile spokoju i odpoczynku. Po wakacjach spędzonych w stylu slow life można ze spokojniejszym umysłem wrócić do swoich obowiązków. Nauka powolnego życia jest przydatna nie tylko na wakacje, ale też w życiu codziennym. Zapraszamy do sprawdzenia naszych apartamentów blisko natury.