banner image

Czasami w każdym związku pojawia się potrzeba, by oderwać się od rzeczywistości i spędzić kilka dni z dala od domu. Choćby na weekend! Wówczas zaczynamy planować wakacje dla dwojga, tak, aby wraz z ukochaną osobą spędzić miło czas i w zgodzie z naszymi potrzebami. 

Okazuje się jednak, że często jest to nie lada wyzwanie! Jak więc zaplanować wyjazd z partnerem lub partnerką, aby był udany? Podpowiemy! 

Zasada “zero frustracji” - termin, budżet, aktywności 

Najważniejsza, nadrzędna zasada - wspólny wyjazd ma być dla Was przyjemnością. Nikt nie chce decydować się na weekend z drugą połówką, jeśli wie, że będzie on pełen stresu, napięcia i frustracji. Nawet najbardziej romantyczne okoliczności nie naprawią zepsutego humoru, jeśli od początku będziemy mieć muchy w nosie. Jedni mogą stwierdzić - tak, łatwo powiedzieć! Inni zaś - przecież to oczywiste! W praktyce jednak wygląda różnie, co pokazuje doświadczenie. 

Postawmy sprawę jasno - nie na wszystko mamy wpływ. Jasne, zdarzają się niespodziewane zdarzenia, takie jak przebita opona na autostradzie bądź nagły ból zęba, które mogą wpłynąć negatywnie na nasze wspólne wakacje dla zakochanych. Ale na wiele rzeczy mamy wpływ i to o nie właśnie warto zadbać. Pamiętajmy, że jeśli zadbamy o podstawowy komfort naszego wypoczynku, łatwiej będzie nam poradzić sobie z negatywnymi emocjami pojawiającymi się na skutek psikusów losu.

 

 

Kiedy? Odpowiedni termin

Kwestia może być prozaiczna, ale udane wakacje dla par czy choćby romantyczny weekend za miastem jest wtedy, kiedy nie pojawi się frustracja spowodowana terminem wyjazdu lub budżetem, który chcemy na niego przeznaczyć. Zdecydowanie więc warto ustalić termin pasujący obu osobom oraz długość trwania wypoczynku. Często bywa tak, że jeden z partnerów nie może wziąć dodatkowego dnia urlopu lub z wyprzedzeniem zaplanował w dany weekend odwiedziny u cioci czy wizytę z psem u groomera. I choć może pojawić się radość związana z wyjazdem, obok niej pojawi się widmo zmiany planów, przekładania wizyt, tłumaczeń i spraw organizacyjnych, które trzeba dopilnować. 

Co ciekawe, wyjazd-niespodzianka dobrze sprawia się, kiedy jest spontaniczny i organizowany na ostatnią chwilę! Wyobraźmy sobie sytuację - wiemy, że na najbliższą sobotę i niedzielę ani my, ani nasza druga połówka, nie mamy planów. Wówczas spontaniczna decyzja-niespodzianka podjęta w czwartek lub nawet piątek ma dużą szansę na powodzenia. Jeśli wówczas zaplanujemy romantyczny weekend tylko we dwoje z dala od miasta, blisko natury, z wyśmienitą kolacją i relaksującą kąpielą, na myśl o którym wręcz się rozpływamy - co może pójść źle? Ryzyko trafienia w nieodpowiedni termin lub rozgoryczenia związanego z odkładaniem spraw na mieście na potem jest niewielkie. 

Na ile? Długość pobytu

Mówiąc o terminie, warto mieć też na uwadze długość pobytu. Wakacje dla dwojga mogą trwać 2 lub 3 tygodnie, a mogą także trwać 2 dni. Wszystko zależy od potrzeb, możliwości wzięcia urlopu, załatwienia opieki dla dzieci, obowiązków domowych, a także budżetu, ale o tym później. Co więcej - pamiętajmy, że każdy z nas lubi podróżować w inny sposób. Jedni nie wyobrażają sobie pokonywania kilkugodzinnej trasy samochodem i wybiorą pociąg. Inni zaś po kilku dniach poza domem marzą jedynie o powrocie do swoich 4 ścian. 

 

 

Za ile? Budżet na wakacje

Istotna kwestia, która ma duży wpływ na planowany wypoczynek. Do kwestii finansów warto podchodzić z rozwagą i nie dawać się ponieść emocjom. Dobrze sprawdza się podejście w ustawianiu dwóch rodzajów kwot, jakie chcemy przeznaczyć - niekoniecznie na wspólny wyjazd, można to przenieść również na inne dziedziny życia. Mowa o ustaleniu dwóch kwot - kwoty optimum i kwoty maksimum. Kwota optimum to suma pieniędzy, którą chcemy przeznaczyć na dany cel, która jest dla nas komfortowa. Na tyle komfortowa, że nie mamy tu żadnego “ale”, nie wiąże się ona dla nas z żadnymi wyrzeczeniami, a jej wydanie nie sprawia dyskomfortu. Kwota maksimum zaś to najwyższa suma, którą bylibyśmy w stanie wydać na dany cel. Taka, która określi nam górny limit, którego będziemy się trzymać i który będzie dla nas wyznacznikiem. Takie podejście daje nam wiele wskazówek odnośnie do naszych możliwości oraz pozwala na rozwianie wątpliwości, kiedy się pojawiają. 

Co? Aktywności podczas wakacji 

Kiedy “sprawy organizacyjne” związane z terminem i kosztami są ustalone, pozostaje najważniejsze - co robić podczas wakacji dla dwojga? Cóż - sky is the limit! 

Podejścia są różne. Jedni stawiają na romantyczny weekend w spa dla dwojga i odprężające masaże oraz wykwintną kolację poprzedzoną spacerem po plaży o zachodzie słońca. Inni kochają aktywny wypoczynek w górach, narty i wspinaczkę górską. Jedni wolą wybierać sprawdzone rodzaje aktywności i atrakcje, co do których wiedzą, że przypadną im do gustu. Inni z kolei łakną nowości oraz sama wizja doświadczenia nowych rzeczy jest dla nich ekscytująca. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

 

 

Jak więc wybrać odpowiednie wakacje dla nas i partnera lub partnerki? Najlepiej dowiedzieć się podczas rozmowy. Ustalić to, co nam się podoba. Jak to określić, kiedy chcemy zrobić niespodziankę? Warto bazować na obserwacjach i nie zapominać o codziennej rutynie. Jeśli partner regularnie ćwiczy lub jeździ na rowerze, warto wybrać hotel, który w swojej ofercie posiada dobrze wyposażoną salę fitness lub posiada wypożyczalnię rowerów. Jeśli nasza partnerka jest typem domatora, z dużym prawdopodobieństwem przypadnie jej do gustu spokojne miejsce blisko natury z ciekawymi opcjami relaksu, np. strefą Spa & Wellness. 

Nutka romantyczności 

Warto wziąć pod uwagę, że wakacje dla dwojga, jak długo by nie trwały, są dobrym sposobem na zadbanie o naszą relację i dodanie romantycznych akcentów. Może być to bukiet kwiatów w pokoju, piknik na plaży, spacer uliczkami starego miasta po zmroku albo relaksujący masaż z użyciem czekolady. Czy wiecie, że wiele hoteli posiada w ofercie zabiegi dla par? Wówczas skorzystamy ze spa dla dwojga i nie tylko poddamy się relaksującemu masażowi czy kąpieli, ale zrobimy to z ukochaną osobą. Często takie atrakcje odbywają się w strefach private spa, dzięki czemu zapewniona jest odpowiednia atmosfera pełna bliskości i miłości, w której możemy oddać się pełni relaksu wraz z ukochanym lub ukochaną. Warto doświadczyć tego chociaż raz w życiu! 

 

 

Pamiętajmy jednak, że niezapomniany weekend we dwoje czy też dłuższe wakacje nie muszą składać się z wielkich gestów i ogromnych uniesień. Liczy się każdy mały element, który składa się na większą całość stanowiącą o udanym wyjeździe dla zakochanych.