banner image

Dowiedz się, kiedy nad morzem w powietrzu jest najwięcej jodu i jakie korzyści dla zdrowia może przynieść wyjazd zaplanowany właśnie w tych miesiącach.

Jod oznaczony symbolem I w układzie okresowym pierwiastków jest mikroelementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jego największa ilość kumuluje się w tarczycy. Jego śladowe ilości są też obecne w mięśniach szkieletowych, błonie śluzowej żołądka i śliniankach. U kobiet występuje on w jajnikach i gruczołach mlekowych. 
Jest niezbędny w procesie syntezy hormonu tarczycy- tyroksyny i jej aktywnej formy nazywanej trójjodotyroniną. 

Występowanie jodu w naturze 

Światowym, bogatym źródłem jodu są złoża saletry chilijskiej, gdzie jod występuje w postaci jodanu wapnia. 
W Polsce wysoką zawartością jodu cechują się solanki z okolic Skoczowa i przede wszystkim Morze Bałtyckie. W wodzie morskiej jod ma postać jonów nieorganicznych i występuje:

  • jako jon jodanowy 
  • lub w mniejszych ilościach jako jon jodkowy. 

Czy jod jest nad każdym morzem?

Jod jest pierwiastkiem występującym w morzach i oceanach. Ilości tego pierwiastka są jednak uzależnione w dużym stopniu od panującego klimatu. Duże ilości jodu obecne są nad Morzem Północnym i w naszym Bałtyku. Wynika to głównie z faktu, że w ciepłych morzach woda wyparowuje znacznie szybciej. I mniejsze ilości jodu mogą się przedostać do powietrza. 

Jod nad morzem w Polsce

Największe stężenie jodu nad polskim morzem jest oczywiście nad samym brzegiem, w maksymalnej odległości od linii wody wynoszącej do 300 m. Pobyt nad morzem jest jak najbardziej wskazany, dla uzupełnienia poziomu tego pierwiastka w organizmie. Jednakże wdychanie jodu z morza nie zawsze jest efektywne. Głównie z uwagi na fakt, że poziom tego pierwiastka jest zróżnicowany w zależności od pory roku. Zatem kiedy jest najwięcej jodu nad morzem? 

Jod nad morzem, kiedy jest go najwięcej? 

Bezsprzecznie największe ilości jodu przedostają się do powietrza, przy silnym wietrze. Dlatego najlepszą porą roku sprzyjającą przyswajaniu jodu jest okres jesieni, zimy i wiosny. Z kolei maksymalne ilości jodu w powietrzu występują pomiędzy listopadem a marcem. Niestety najmniejsze ilości tego pierwiastka występują w okresie letnim. W związku z tym długie spacery terapeutyczne wskazane są przede wszystkim zimą.

Jod nad Bałtykiem- leczniczy aerozol i nie tylko 

Jod nad Bałtykiem unosi się we wdychanej bryzie morskiej. Zawiera ona bowiem drobinki wody, które przenikają do morskiego powietrza przy rozbryzgiwaniu się fal morskich. W efekcie w powietrzu tworzy się aerozol o wielu leczniczych właściwościach. Ponieważ poza dużymi dawkami jodu, bryza morska zawiera także brom, magnez, wapń oraz kryształki soli. 
Nie oznacza to jednak, że jod może być dostarczany do organizmu ludzkiego jedynie drogą wziewną. Osoby, które przebywają nad morzem w okresie wakacji, dostarczają organizmowi duże dawki jodu poprzez kąpiele w wodzie morskiej. Ponieważ jod bardzo dobrze wchłania się również przez skórę.

Istotny jest również fakt, że bogatym źródłem jodu są także ryby morskie, a zwłaszcza dorsz oraz owoce morza. Duże dawki tego pierwiastka znajdują się też w uprawianych w pobliżu morza warzywach i owocach. 

Reasumując, dłuższy pobyt nad polskim morzem można traktować jak terapię leczniczą lub profilaktyczną, mającą na celu uzupełnienie niedoborów tego bezcennego dla tarczycy pierwiastka.