banner image

W dzisiejszych czasach, przez natłok trosk i obowiązków, często nie mamy chwili na odpoczynek. Jest to jednak konieczne, by zachować zdrowie i spokój ducha. Świetnym sposobem na relaks i chwilę dla siebie będzie masaż. 

W ofercie Instytutów SPA czy salonów kosmetycznych można znaleźć różne wersje masaży, które charakteryzują się innymi technikami czy wykorzystywanymi akcesoriami. Ze względu na ich mnogość, warto określi swoje potrzeby i wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada.

Czym jest masaż i w jakim celu się go stosuje?

Początki masażu sięgają starożytności. Początkowo pojawił się w kulturze Indii, Tybetu i Chin, lecz bardzo szybko opanował całą Europę i resztę świata. Nic w tym dziwnego, niektóre źródła podają, że w najdawniejszych czasach już „ugniatano” skórę w celach leczniczych, ale był to także element obrzędów religijnych.

Obecnie jest to bardzo popularny zabieg fizjoterapeutyczny, który polega na uciskaniu w określony sposób i z określoną siłą pojedynczych części ciała. Masaże wykorzystywane są obecnie do osiągnięcia wielu celów, np.:

  • gdy potrzebujemy odprężenia i relaksu,
  • szukamy sposobu na odstresowanie się,
  • borykamy się z bólem (np. stawów, mięśni, kręgosłupa),
  • chcemy poprawić kondycję i wygląd naszej skóry (np. zmniejszyć widoczność cellulitu, rozstępów, ujędrnić czy uelastycznić skórę).

Do prawidłowego wykonania masażu, należy jednak posiadać wiedzę oraz umiejętności. Z tego też powodu, warto oddać się w ręce specjalistów, którzy doskonale pomogą dopasować zabieg do naszych potrzeb. Z jakich form masażu możemy wybierać? Poniżej przygotowaliśmy zestawienie kilku najpopularniejszych zabiegów.

Masaż klasyczny

Masaż klasyczny jest najbardziej popularnym, wszechstronnym i uniwersalnym zabiegiem, który działa na cały organizm. W zależności od techniki i intensywności wykonywania, może mieć charakter bardziej pobudzający, leczniczy czy relaksacyjny. Pomaga zniwelować ból (np. w kręgosłupie, w krzyżu), zwiększa ruchomość stawów, poprawia ogólną sprawność i kondycję ciała.

Polecany jest osobom zmęczonym, zapracowanym, potrzebującym chwili wytchnienia. Odpowiedni dla osób z wadami postawy, zmianami zwyrodnieniowymi. Sprawdzi się również przy napięciach mięśniowych i usztywnieniach spowodowanych np. nadmiernym stresem.

Masaż sportowy

Masaż sportowy ze względu na wykorzystywane techniki jest bardzo podobny do masażu klasycznego. Różnica między tymi zabiegami polega na tym, że klasyczny stosuje się na całe ciało, a sportowy skupia się na określonym mięśniu lub grupie mięśniowej. Siła nacisku również jest większa, niż w wersji klasycznej. Dzięki temu, masażysta może skupić się na dolegliwościach w konkretnym miejscu i efektywniej na nie działać. Taki masaż wpływa na tkankę głęboką, dzięki czemu staje się ona mobilniejsza i bardziej odporna na urazy. Masaż sportowy przyspiesza zatem regenerację mięśni, ścięgien i wiązadeł. Pomaga również niwelować napięcia mięśniowe, zwiększa ruchomość stawów, minimalizuje ryzyko kontuzji oraz poprawia metabolizm organizmu. Usuwa skutki przetrenowania, a jednocześnie dotlenia i relaksuje mięśnie.

Masaż sportowy jest zatem świetnym rozwiązaniem dla sportowców i osób amatorsko uprawiającym sport, borykającym się z kontuzjami i dolegliwościami bólowymi. Będzie odpowiedni również w sytuacji, gdy potrzebujemy szybkiej regeneracji mięśni po wysiłku i przygotowania organizmu do kolejnego treningu.

Masaż relaksacyjny

Masaż relaksacyjny jak sama nazwa wskazuje, ma wprowadzić nas w stan głębokiego odprężenia. Masażysta wykonując ten zabieg, wykorzystuje płynne ruchy głaskania i rozcierania oraz uciskania i ugniatania. Jest to bardzo popularny i wszechstronny masaż, często wykonywany z pomocą olejów, maseł, czy kremów. Głównym jego celem jest wyciszenie i odstresowanie.

Masaż ten polecany jest osobom zmęczonym, zestresowanym, potrzebującym odprężenia i chwili wyciszenia. Skutecznie przywraca dobre samopoczucie i spokój ducha.

Masaż gorącą świecą

Masaż gorącą świecą, to nic innego jak masaż relaksacyjny, który nie tylko nas odpręża przez głaskanie i uciskanie, ale w tym przypadku aktywuje także zmysł węchu. Masażysta bowiem rozpala świecę o wyjątkowym aromacie, dzięki której podgrzewa wosk do odpowiedniej temperatury, aby uzyskać płynny olej wykorzystywany w tym zabiegu. Temperatura cieczy również ma za zadanie szybciej wprowadzić nas w błogi stan relaksu. Po takim zabiegu skóra jest miękka, gładka jak aksamit i jednocześnie otulona przyjemnym aromatem.

Masaż przy użyciu gorącej świecy jest najczęściej wybieranym zabiegiem w formie prezentu. Idealnie sprawdzi się osobom szukającym odpoczynku i głębokiego relaksu. Działanie tego zabiegu polega przede wszystkim na dotyku, cieple i zapachu.

Masaż gorącymi kamieniami

Masaż gorącymi kamieniami wygląda podobnie jak masaż gorącą świecą. Tylko w tym przypadku nośnikiem temperatury są kamienie. Rozgrzane do odpowiedniej temperatury działają głęboko odprężająco i rozluźniająco. Masażysta wykonuje nimi ruchy głaskania, rozcierania, nie wykorzystując zbyt dużej siły nacisku. Zabieg ma działanie fizjoterapeutyczne, przywraca regenerację organizmu i mięśni, poprawia wygląd i kondycję skóry, pobudza krążenie. Pomaga również niwelować zmęczenie po aktywności fizycznej i przygotować mięśnie do kolejnej.

Masaż z gorącymi kamieniami będzie odpowiedni dla osób szukających relaksu, regeneracji czy poprawy samopoczucia. Sprawdzi się również na napięcia mięśniowe czy problemy z krążeniem.

Opisywane rodzaje masaży dostępne są w naszym Instytucie Spa Gwiazdy Morza. Który z nich najbardziej przypadł Ci do gustu?