banner image

Okres urlopowy to przede wszystkim znakomita okazja do odpoczynku i regeneracji sił, ale też szansa na skorzystanie z licznych atrakcji i zwiedzenie ciekawych miejsc, na co w ciągu roku nierzadko brakuje czasu.

Jadąc na rodzinne wakacje czy weekend we dwoje warto się przygotować, uwzględniając potrzeby każdego uczestnika z osobna, dokładnie rozważając plusy i minusy wycieczki, oraz rozsądnie planując budżet. Gdy poszczególne elementy analizuje się odpowiednio wcześniej, dużo łatwiej bowiem o komfort i zadowolenie z wyjazdu. Jak więc zaplanować udany wakacyjny wypoczynek? 

Co nagle, to po diable

Organizowanie wakacji czy nawet krótkiego urlopu bez dzieci na ostatnią chwilę może być problematyczne. Owszem, spontaniczne wypady nad morzem także się zdarzają, ale wiążą się z pewnymi ograniczeniami, np. dotyczącymi kwestii noclegu. Dlatego lepiej podejść do tego z rozwagą, jako że w trakcie może wyjść kwestii, które należy wspólnie omówić i dopracować z uczestnikami wakacji.

Kluczowym zagadnieniem chociażby aspekt finansowy i ostateczny budżet, jaki miałby być przeznaczony na wyjazd. Innym jest lokalizacja, udogodnienia, standardem hotelu czy aktywności na miejscu, np. dla dzieci. Warto pomyśleć, jaka odległość od plaży nas zadowoli oraz określić priorytety, czyli aspekty, które koniecznie muszą być spełnione, jak i te, w kwestii których jesteśmy w stanie pójść na ustępstwa, jak chociażby to, czy w danym miejscu musi być basen?

Planowanie krok po kroku - podstawowe potrzeby wczasowiczów

 Może się wydawać, że zaplanowanie wakacji dla całej rodziny, które będą udane i niezapomniane, to spore wyzwanie. Nie musi tak jednak być! Odpowiednie zaplanowanie wymaga jednak wykonania pewnej pracy, w postaci chociażby określenia priorytetów lub porównania kilku opcji. Na co zwrócić uwagę przy planowaniu wakacji nad morzem?

Lokalizacja

Aby zaplanować udane wakacje nad morzem, najlepiej na początku określić, choćby przybliżoną, lokalizację. Jeśli poruszamy się bez samochodu, niezwykle istotny jest komfortowy dojazd. W przypadku rodzinnych wyjazdów warto wybrać miejscowość dającą optymalne możliwości pod względem zarówno atrakcji (dla najmłodszych, młodzieży, ale też dorosłych), jak i warunków do obcowania z przyrodą. 

Termin

Pamiętajmy, że w szczycie sezonu ceny są najwyższe, więc czasami urlop w czerwcu lub wrześniu będzie bardziej przyjazny dla portfela. I nie tylko, ponieważ jeśli chcemy uciec od tłumów, poza sezonem mamy gwarancję mniejszej ilości ludzi. Jeśli zależy nam na konkretnym miejscu i na jego ofercie, ale w szczycie sezonu nie możemy zaplanować w nim wypoczynku, ceny jesienią lub wiosną będą niższe niż w lipcu lub sierpniu.

Z drugiej jednak strony, latem atrakcji jest co niemiara. Wydarzenia kulturalne, dostępność szerokiej gamy możliwości, liczne muzea czy atrakcje sezonowe oraz na świeżym powietrzu - poza sezonem jest ich zdecydowanie mniej. Wczasowicze muszą przeanalizować więc, na czym bardziej im zależy. Wybierając wypoczynek we wrześniu może się okazać, że brakuje ciekawych wydarzeń, nie są otwarte wszystkie restauracje czy parki rozrywki.

Noclegi

Kolejna rzecz to odpowiednie zakwaterowanie. Wspaniale, jeśli nocleg znajduje się w cichej okolicy, z dala od ruchliwych ulic, w otoczeniu zieleni i blisko morza, a zarazem najważniejszych atrakcji i centrum, w którym nie zabraknie opcji do spędzania wolnego czasu. Jednakże takie opcje cieszą się największym zainteresowaniem i trzeba się bardzo pospieszyć z ich rezerwacją. Dodatkowo, często nie należą one do najtańszych, więc mogą mieć wpływ na nasz budżet. Pamiętajmy też, że o ile dorośli lubią wypoczywać w otoczeniu natury, dla dzieci może być to… nuda. Dlatego świetną opcją jest między innymi rezerwacja pobytu w pobliżu deptaku, ale na tyle daleko, by móc w pełni cieszyć się spokojem.

W ofercie obiektów noclegowych nad morzem natrafimy na różne pokoje, w tym takie o wysokim standardzie, apartamenty i apartamenty luksusowe klasy premium. Różnią się one od siebie nie tylko ceną, ale także udogodnieniami. Najbardziej luksusowe apartamenty mają chociażby własne jacuzzi na tarasie, z którego rozciąga się oszałamiający widok na morze, łóżko typu king size czy wolnostojącą wannę.

Co tyczy się noclegów, a nie ich lokalizacji, warto zastanowić się dokładnie, co będzie niezbędne do udanego wypoczynku. Są turyści traktujący hotel jedynie jako bazę wypadową i miejsce snu. Jednak wiele wczasowiczów spędza w pokoju naprawdę dużo czasu, np. gdy towarzyszy im małe dziecko (tu też nie lada znaczenie ma przestrzeń we wnętrzu). Każdy więc powinien zadecydować, jaki charakter noclegu mu odpowiada, równocześnie mając na uwadze jego cenę. Nie zawsze bowiem korzystniej zarezerwować apartament, skoro spędzamy w nim mało czasu. Z kolei w standardowym pokoju może być niewiele miejsca, by wstawić łóżeczko dla malucha. A może szukamy czegoś specjalnego? Gdy zależy nam na pokoju z wanną, warto zapytać o to, dokonując rezerwacji. Kiedy wyjazd łączy się ze szczególną okazją, dobrym pomysłem jest większy rozmach - romantyczny weekend dla dwojga z jacuzzi na wyłączność na tarasie lub w pokoju to jest to! 

Budżet 

Każdy z nas ma określone możliwości finansowe, które są często decydującym czynnikiem podczas planowania urlopu. O ile wakacje są często wyjątkową okazją, na którą czekamy cały rok i niejednokrotnie jesteśmy w stanie zwiększyć pierwotnie ustawiony budżet, warto podchodzić do sprawy z głową. Dobrze jest przemyśleć kwestię wydatków nie tylko związanych z noclegiem i wyżywieniem, które są kluczowe, ale też związanych z dojazdami, atrakcjami, ubezpieczeniami czy budżetem awaryjnym “na czarną godzinę”. 

Wakacje nad morzem przeważnie wiążą się też z niespodziewanymi wydatkami. Do zaplanowanego wcześniej budżetu lepiej więc doliczyć ok. 20-30%, żeby mieć pewność, że spokojnie wystarczy nam na wszystko. Dobrym sposobem jest też utworzenie listy rzeczy niezbędnych i takich, z których łatwo można zrezygnować. Wypisując je na kartce, wyraźnie widać, co tak naprawdę wcale nie jest potrzebne, a co stanowi priorytet. Podczas wakacji w Polsce, gdzie nie zawsze pogoda dopisuje, dobrze jest zainwestować choć trochę w atrakcyjne spędzanie czasu wolnego, poza plażowaniem.

Pobyt zwierząt 

Mówiąc o budżecie - pojawia się tu istotny temat zwierząt. Właściciele czworonogów muszą zabrać je ze sobą na wczasy albo znaleźć im dobrą opiekę. Na szczęście wiele obiektów akceptuje zwierzęta, w większości przypadków za dodatkową opłatą. Gwiazda Morza jest obiektem przyjaznym zwierzętom, a opłata za pobyt pupila to 150 za cały pobyt, bez względu na jego ∂długość. Z tej kwoty przekazujemy kwotę 15 PLN dla Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja w Pomieczynie. Nie wszystkie hotele i resorty mają takie rozwiązania i trzeba o tym pamiętać podczas urlopu z czworonogiem. W hotelach często pobyt psa lub kota to wydatek rzędu nawet 100-150 zł za dobę, co paradoksalnie czasami skutkuje wyższą ceną pobytu dla naszego pupila niż dla nas samych.

Innym aspektem jest komfort naszego czworonożnego przyjaciela podczas urlopu. Zwierzęta, jak wiadomo, mogą różnie reagować na nowe miejsce i źle znosić zamieszanie. W szczycie sezonu w destynacjach turystycznych spotkamy wielu ludzi, tłum na promenadzie czy gwar na plaży. Jeśli pupil ma z tym problem, czasem lepiej wyjechać samemu. Zawsze też trzeba zapytać, czy zwierzę może przyjechać do danego obiektu, najlepiej przed rezerwacją - często znajdziemy informacje na ten temat na stronie internetowej czy w social mediach, jeśli jednak jej nie ma, warto kontaktować się bezpośrednio z obiektem.

Wyżywienie

Wybierając się na urlop nie bez znaczenia jest również aspekt posiłków. Jedni wolą poprzestać na śniadaniach, a inni nie wyobrażają sobie udanego wyjazdu bez wykupionego pakietu All inclusive. Optymalna forma wyżywienia zależy to od tego, jak dana osoba spędzać będzie czas, jak i od tego, czy podróżuje sama, czy z dziećmi. Wakacje nad polskim morzem All inclusive wydają się wprost stworzone dla rodziny, natomiast dla aktywnych gości hotelowych wystarczy zwykle jeden posiłek w ciągu dnia, ponieważ przez większość czasu stawiają na aktywny wypoczynek poza miejscem zakwaterowania. Przykładowo, w Gwieździe Morza można wybrać pełne wyżywienie, ale też ofertę z jednym lub dwoma posiłkami, a także opcję all inclusive. Jeśli w ciągu dnia mamy w zwyczaju zwiedzanie i spacery, albo wolimy dłużej się poopalać, najkorzystniej wybrać wariant HB, czyli śniadania i obiadokolacje. Myśląc o całodniowych wyprawach, także można skorzystać z opcji BB (same śniadania) lub całkowicie zrezygnować z wyżywienia. Opcja All Inclusive, czyli „wszystko w cenie” jest natomiast bardzo wygodna i na tyle kusząca, że warto ją rozważyć.

Urlop z dziećmi

O tym, jak zaplanować udany urlop z maluchami, pisaliśmy obszernie we wpisie Wakacje z dzieckiem nad morzem - jak nie zwariować? - zachęcamy do zapoznania się z poradami!

Dotykając jednak tematu w skrócie, podróżując z dzieckiem trzeba zwrócić uwagę na wyposażenie pokoju bądź apartamentu. Być może w wybranej ofercie nie ma aneksu kuchennego, a często jest to kluczowe, choćby w przypadku niemowląt. Zdarza się, że czajnik na herbatę nie wystarczy, a pod prysznicem niewygodnie wykąpać malucha, więc pokój z wanną byłby bardziej odpowiedni. Ważne również, aby wnętrza hotelu posiadały wyposażenie dopasowane do różnych potrzeb oraz odpowiednią przestrzeń, np. miejsce na łóżeczko turystyczne czy wózek.

Innym ważnym aspektem są atrakcje. Nikt z nas nie lubi się nudzić, więc warto zadbać o możliwości spędzania czasu dla maluchów i nie tylko. Nie zapominajmy, że wiek ma tu kluczowe znaczenie i nastolatek ucieszy się z innej opcji niż 5-latek. A podczas niepogody warto mieć w zanadrzu opcję rozrywki, z której z przyjemnością skorzystamy.
Termin także odgrywa tu dużą rolę - jeśli wybieramy wakacje nad morzem poza sezonem, niektóre z atrakcji w okolicy mogą być niedostępne. Wówczas obecność atrakcji w hotelu może być bardziej istotna. 

Jeśli chodzi o atrakcje Władysławowa i okolicy, wspominaliśmy o tym w naszym poradniku - Co robić nad morzem? Przewodnik po Władysławowie i atrakcje okolicy. Z doświadczenia wiemy, że stanowi dla Was cenne źródło inspiracji i informacji!

Aktywności i czas wolny

W wakacjach najważniejszy jest wypoczynek w indywidualnym stylu. Wszak mają być dla nas odskocznią i okazją do naładowania baterii. To, w jaki sposób wypełnimy swój czas wolny, zależy tylko od nas. Jedni uwielbiają aktywne zwiedzanie okolicy, inni marzą o wyspaniu się w wygodnym hotelowym łóżku i ograniczenie aktywności do minimum. Każdy z nas relaksuje się w inny sposób, co jest zupełnie normalne. Niektórzy jednak postanawiają sięgnąć po coś więcej, wypróbować podczas wakacji nowych rzeczy lub nawet przełamać swoje lęki - w naszym resorcie bardzo często pokonywanie własnych słabości odbywa się na ściance wspinaczkowej :) więcej na jej temat możecie przeczytać we wpisie Ścianka wspinaczkowa dla każdego

Szyty na miarę wypoczynek podczas wakacji nad Bałtykiem powinien być dostosowany do naszych potrzeb, ale warto również mieć w zanadrzu kilka pomysłów, kiedy pogoda nie dopisze. Strefa Spasauna, basen czy apartament z jacuzzi są w takim przypadku świetną alternatywą. Nasza oferta Spa jest szeroka i dostosowana do wszystkich gości - znajdziemy w niej zabiegi dla dzieci, dla młodzieży, dla kobiet w ciąży, dla mężczyzn, dla seniorów - do wyboru do koloru. Ważne jest, aby zadbać o rozrywkę dla małych i dużych. Wakacje z dziećmi nad morzem z basenem i animacjami to sprawdzony przez nas sposób na doskonałą zabawę dla najmłodszych. Nie zapominajmy jednak o rodzicach czy dziadkach. Na dorosłych czekają rozmaite zajęcia sportowe (niektóre z nich śmiało nadadzą się dla całej rodziny, w tym malców), doskonała Restauracja H12 czy hotelowa winiarnia

Dobrze też pomyśleć o czasie na plaży, zabrać ze sobą krzyżówki, magazyny, książki lub - jeżeli jesteśmy typem osoby, która ceni sobie aktywny wypoczynek - piłki plażowe, frisbee czy sprzęt do badmintona. Najważniejsze jednak, żeby urlop spędzić po swojemu, pozwalając sobie na przyjemności i leniuchując do woli. Bez presji!
Ponadto, okolice Gwiazdy Morza to doskonałe trasy spacerowe - Nadmorski Park Krajobrazowy jest świetnym miejscem dla fanów Nordic Walkingu, wycieczek rowerowych, biegania czy rodzinnych wędrówek wraz z obserwacją okolicznej przyrody. Trasy są łatwe, dzięki czemu bez większego problemu pokonamy je nawet z wózkiem dziecięcym.

Maksimum satysfakcji podczas wakacji

 Urlop w Polsce, nad Morzem Bałtyckim, to naprawdę wspaniała opcja nie tylko dla rodzin, ale też dla par czy grupy przyjaciół. Bez względu na to, z kim planujemy wybrać się na wybrzeże, na jak długo lub w jakim terminie, odpowiednie zaplanowanie wyjazdu ma kluczowe znaczenie dla jego uczestników, jeśli chodzi o zadowolenie i satysfakcję z wakacji. O wielu rzeczach nie pomyślimy w pierwszym momencie, dlatego mamy nadzieję, że nasz mały poradnik jak zaplanować udane wakacje Wam posłużył, a przynajmniej zainspirował.