banner image

Zimnolecznictwo, krioterapia, morsowanie… nowa internetowa moda zabawnymi anegdotami popularyzuje jeden z najprostszych sposobów przeciwzapalnego działania zimna, z którego możecie korzystać w Gwiazda Morza Resort SPA&SPORT pod opieką naszych specjalistów. Morsowanie w morzu może być ciekawym urozmaiceniem zimowego pobytu nad Bałtykiem.

Bezpieczny kontakt ciała z niską temperaturą redukuje stan zapalny głównie w schorzeniach narządu ruchu, dlatego niska temperatura często jest wykorzystywana w procesie rehabilitacji po kontuzjach. Ale to nie jedyne jej zastosowanie. Co ciekawe, krioterapia ma również skuteczny wpływ na redukcję przewlekłego stanu zapalnego wywołanego na przykład otyłością.

Przewlekły stan zapalny, wywołany przez nadmiar tkanki tłuszczowej (szczególnie brzusznej) może prowadzić do rozwoju różnych chorób, m.in. schorzeń układu krążenia, śródbłonka naczyń, insulinooporności, a w konsekwencji cukrzycy typu II. Zimno redukuje ich produkcję, ponieważ białka uwalniane do krwiobiegu przez tkankę tłuszczową pozytywnie reagują na zimno. Dzięki temu osoba z nadwagą czy otyłością za pomocą morsowania może ograniczyć szkodliwy stan zapalny i w ten sposób zmniejszyć ryzyko rozwoju groźnych chorób. A przy okazji może spalić tkankę tłuszczową.

Niska temperatura stymuluje uwalnianie białek, które powodują przemianę tkanki tłuszczowej i zamiast magazynować, poddaje ją przemianie, w konsekwencji produkując dużo ciepła. Kiedy organizm się ochładza, mięśnie próbują wydzielać ciepło poprzez drżenie, co nasila produkcję korzystnych białek i spalanie.

Kto i gdzie może morsować?

Morsować może prawie każdy. Naukowe rekomendacje wskazują, że nawet dzieci w wieku od 3 lat! W tym sporcie nie ma granic wiekowych, tylko indywidualne predyspozycje organizmu. Przeciwwskazania to między innymi niewydolność układu krążenia, epilepsja i niektóre choroby przewlekłe.

Morsować można wszędzie, nawet pod prysznicem regulując temperaturę wody. Prysznic czy wanna z zimną wodą jest dobrym startem, bo bez strachu możemy zobaczyć jak reaguje nasz organizm, a w ostateczności… odkręcić ciepłą wodę. Poza tym każde miejsce, czy to jezioro, rzeka, albo morze są jak najbardziej w porządku. Morsowanie w Bałtyku przynosi jeszcze dodatkowe korzyści, bowiem podczas chłodnych miesięcy w powietrzu jest wyższa zawartość jodu, niż latem. 

Morsowanie jest możliwe także w ciąży. Oczywiście, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań. Przed podjęciem decyzji należy więc skonsultować się z lekarzem. Nie ma oficjalnych przeszkód przed tym, by ciężarne kobiety mogły morsować, każdy przypadek powinien być jednak rozpatrywany indywidualnie. W tym wpisie piszemy również, czy sauna w ciąży lub kąpiel w morzu są dobrymi pomysłami. 

Pierwsze kroki z morsowaniem - jak zacząć?

Ważne jest, aby przed morsowaniem najpierw dostatecznie dotlenić swój organizm. Uzyskać to można za pomocą różnych ćwiczeń gimnastycznych i sportów aerobowych (np. bieganie, jazda na rowerze). Taka aktywność pobudza produkcję ciepła i wypełnia nasze tkanki tlenem. Dlatego najlepiej rozgrzewać się przed morsowaniem, uprawiając sport, który lubimy. A najskuteczniejsze będzie w tym przypadku bieganie.

Bieg jest jedną z najbardziej naturalnych form ruchu. Wiele badań wykazało, że podczas biegania otwierają się nawet drobne naczynia krwionośne. Do tego wspólna praca wielu partii mięśni pompuje krew do całego ciała. Dzięki temu organizm szybko się dotlenia, a układ krążenia wzmacnia. 

Aby odpowiednio przygotować się do wejścia do wody wystarczy 20 minut takiej rozgrzewki. Nasi trenerzy chętnie Wam w tym pomogą.
Przygotowanie do morsowania w środowisku naturalnym zaczyna się w momencie, gdy temperatura powietrza spada poniżej 10 stopni. Najbardziej efektywnie morsuje się w granicach 0 stopni Celsjusza.