banner image

Czas trwania ciąży to czas szczególny i wyjątkowy. Gwiazda Morza, jako Spa nad morzem, w swojej ofercie ma również rozwiązania dla przyszłych mam. Tylko z czego właściwie może skorzystać przyszła mama, przyjeżdżając do hotelu spa?

W trakcie trwania ciąży najistotniejszy jest pierwszy trymestr. W związku z tym większość zabiegów czy rozwiązań oferowanych przez hotele nie jest wskazana. Nie zaleca się korzystania z zabiegów SPA, ze względu na ryzyko poronienia oraz ryzyko rozwoju wad genetycznych u dziecka. Nie zaleca się także korzystania z zabiegów z użyciem silnych substancji aktywnych. Wyklucza się również mocne masaże.  

Drugi trymestr to już inna historia. Jest najkorzystniejszy dla kobiety w ciąży, która chciałaby wyjechać do hotelu nad morzem. Wyjątek stanowią tylko indywidualne wskazania lekarskie. 

W naszym Instytucie SPA Gwiazda Morza przygotowaliśmy dwa zabiegi dedykowane dla pań w ciąży. Pierwszy to AQUATHERM, który ma za zadanie intensywnie nawilżyć oraz dotlenić skórę suchą i wrażliwą. Ma działanie uspokajające i kojące. Uodparnia skórę na działanie czynników zewnętrznych. Zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Drugi zabieg to masaż SHANTALA. Relaksuje i zmniejsza napięcia mięśniowe. Masaż jest oparty na dotyku przypominającym głaskanie. Poprawia jakość́ snu.

Kąpiel w morzu ciąży

Atutem hotelu nad morzem, jest oczywiście możliwość kąpieli w morzu oraz opalania na świeżym powietrzu. Wakacje nad Bałtykiem w drugim i trzecim trymestrze to, według naszych specjalistów, idealny czas do korzystania ze słońca, ponieważ naturalna witamina D ma pozytywny wpływ na organizm matki i dziecka. Ważne jest zachowanie odpowiednich środków ostrożności, tzn. ochrona brzucha przed promieniowaniem, najlepiej poprzez zakrywanie oraz stosowanie filtrów ochronnych. Ferie zimowe nad morzem? Co ciekawe panie w ciąży mogą również… morsować! Nie ma oficjalnych przeciwwskazań do morsowania w ciąży, jednakże wymaga to konsultacji lekarskiej. 

Nasi specjaliści zalecają również korzystanie z basenu. W ten sposób przyszłe mamy mają możliwość odciążyć organizm, zwłaszcza kręgosłup i nogi, a przy okazji wzmocnić mięśnie poprzez ruch w wodzie i pływanie. W przypadku jacuzzi nie jest wskazane korzystanie z niego również w trzecim trymestrze, ponieważ intensywny hydromasaż może wywołać poronienie lub przedwczesny poród. Dlatego przyszłym mamom polecamy nasz basen na dachu hotelu. Świeże powietrze, słońce, opieka ratownika, widok na morze i Władysławowo, to niewątpliwie jego atuty.

Sauna w ciąży

Pracownicy naszego Instytutu SPA nie zalecają korzystania z sauny w czasie ciąży w 1 trymestrze z powodu wysokich temperatur. Może to powodować wady wrodzone u dziecka. Po 1 trymestrze można korzystać z sauny, ale z dużym umiarem, ze względu na ryzyko zasłabnięcia. Dlatego dla zdeterminowanym paniom proponujemy krótkie wizyty w naszej saunie Infrared, która ma najniższą temperaturę oraz działanie niwelujące bóle pleców i stawów. Proponujemy również brodzik do delikatnego masażu stóp z chłodnym deszczem spadającym z sufitu oraz pomieszczenie relaksacyjne ze ścianą solną.

Sport w ciąży

Aktywność fizyczna jest wskazana, jeśli ciąża przebiega prawidłowo. Jednakże to jakie aktywności może wykonywać kobieta w ciąży jest uwarunkowane tym, jaki tryb życia prowadziła wcześniej. Dlatego tutaj zachęcamy do konsultacji indywidualnych z naszymi trenerami. Zajęcia na naszym basenie czy siłowni (wyposażonej w sprzęt PRECOR® i HOIST®) zostaną dostosowane do indywidualnych możliwości. Ćwiczenia powinny być wykonywane z mniejszą intensywnością niż przed ciążą, ale przyniosą wiele korzyści dla organizmu przyszłej mamy i jej dziecka.